Jak poznat diastázu po porodu

Diastáza přímých břišních svalů, často jen krátce diastáza, je téma, které se týká mnohých žen nejen po porodu. Jedná se o rozestup svalů v oblasti břicha, konkrétně přímých břišních svalů, což může vést k estetickým a hlavně funkčním problémům. Pojďme se společně podívat na to, Jak poznat diastázu po porodu, proč je důležité se o ni zajímat a jak s ní efektivně pracovat, abychom si jí nezvětšovaly a svůj problém tak neprohlubovaly.

Jak diastázu poznat

Diastázu můžete identifikovat několika jednoduchými způsoby:

 1. Leh na zádech: Lehněte si na záda, pokrčte kolena a nohy opřete chodidly o podlahu. Mírně zvedněte hlavu a ramena z podlahy, jako byste chtěli udělat sklapovačku. Podívejte se na svoje břicho jak vypadá a zda vidíte přímé břišní svaly (viz obrázky níže). 

 2. Použití prstů pro měření: V pozici “sklapovačky” jak popisují výše, vložte prsty nad pupík a zkuste nahmatat, kolik prstů se vám do prostoru (linea alba) vejde. To stejné udělejte pod pupíkem. Pokud cítíte mezeru širší než dva prsty, pravděpodobně se jedná o diastázu. K tomu je potřeba říct, že tento test je bez zátěže. Vhodnou diagnostiku proveďte pro jistotu s odborníkem.

 3. Pozorování tvaru břicha: V pozici, kdy zvedáte trup, můžete také pozorovat, zda se ve středu břicha objevuje “domek” nebo prohlubeň. To je další známka diastáz.

 

Proč se diastázou zabývat

Diastáza není jen estetický problém. Může vést k bolestem zad, slabosti středu těla, problémům s držením těla a dalším zdravotním obtížím. Práce na uzdravení (zmenšení) diastázy a posílení středu těla může těmto problémům předcházet nebo je výrazně zmírnit.

Jak s diastázou pracovat

 1. Jemné cvičení: Začněte s jemnými cvičeními zaměřenými na posílení hlubokého břišního svalstva, jako je transversus abdominis. Vyhněte se cvikům, které zatěžují pouze přímý břišní sval, jako je plank nebo sed-lehy, dokud se diastáza nezlepší.

 2. Dýchání a aktivace core: Pracujte na správné dýchání a aktivaci středu těla. Správné dýchání může pomoci aktivovat hluboké břišní svaly a podporovat jejich posílení. O aktivaci středu těla si můžeš přečíst i zde: https://fitmise.cz/core-cviceni/

 3. Profesionální vedení: Zvažte konzultaci s odborníkem, který vám může pomoci sestavit vhodný tréninkový plán. Profesionální přístup zajistí, že vaše cvičení bude bezpečné a efektivní.

Jak můžu pomoci

Jako pohybová specialistka a trenérka a maminka po porodu, nabízím kurz zaměřený na komplexní práci se středem těla, který je vhodný i pro ženy s diastázou. Můj kurz je navržen tak, aby posílil vaše core svaly bezpečně a efektivně. Společně můžeme pracovat na tom, aby váš střed těla byl silný a břicho zpátky ploché a vy spokojenější.

Jako úplné informační minimum ti nabízím svůj 7denní minikurz Probuď svůj CORE. Najdeš tam všechny potřebné informace na jednom místě. No a pokud to se svým břichem a návratem do funkčního stavu myslíš vážně, mohl by ti pomoci 6týdenní program Posílený CORE, není žádný fór.

 

Probuď svůj CORE

7denní mini kurz
199 Kurz
 • Objev tajemství silného a funkčního CORE (středu těla)!
 • Získejte plošší břicho a funkčnější tělo.
 • Základní cviky pro posílený core a ploché břicho (i při diastáze a po porodu).
 • Základní cviky pro posílený core a ploché břicho (i při diastáze a po porodu).
Skvělý start
core

Posílený CORE, není žádný fór

6týdenní online program s individuální konzultací na začátku a konci.
4 500 6týdnů kurz a roční přístup k materiálů
 • 4 + 2 týdny intenzivně a komplexně věnované břichu (core*).
 • Sestavy cviků pro posílený core a ploché břicho. .
 • Účinné cviky, které jsou prověřené a ozkoušené.
 • Podporu, motivaci, správné řešení i z oblasti výživy, sebepéče a sportu.
 • Cvičení zabere max 15 minut denně
Do hloubky
(Visited 22 times, 1 visits today)