Jak vypadá propadlá klenba nohy?

Zda máš propadlou klenbu nohy lze zjistit velice snadno a zvládneš to bez pomoci.

Stačí, když mokrou nohou obtiskneš své chodidlo např. na dlaždičky v koupelně, nebo se projdeš v písku.

Pokud uvidíš, že je klenba nohy vyklenutá, je vše v pořádku a znamená to, že ji ve správné poloze drží šlachy a svaly v chodidle. Naopak pokud je obtisk tvého chodidla vyplněný, šlachy a svaly jsou oslabené a jedná se právě o propadlou klenbu nohy neboli klesnutí příčné či podélné klenby.

 

Jaké jsou příčiny

Lidská noha je vyvinuta pro chůzi naboso v nerovném terénu, kde je nucena stále pracovat. Proto je většina dnešní obuvi s rovnou pevnou podrážkou pro naši nohu nevhodná a nepřirozená.

Příčinou může být také obuv, která je příliš těsná a obsahuje nevhodnou stélku (vložku). Tato obuv způsobí v oblasti chodidla přetlak a dochází tak ke špatnému prokrvení. Chodidlo se tak postupně unavuje a klenba se snižuje. Chodidlo nemůže reagovat na terén a jeho schopnosti opadají.

Propadlá nožní klenba postihuje často také lidi, kteří jsou hypermobilní nebo obézní. Svou roli může hrát také těhotenství nebo genetika. Výjimkou nejsou lidé, kteří ve svém zaměstnání dlouho stojí nebo hodně chodí.

Fyzické projevy propadlé klenby:

Únava chodidel – jeden z prvních příznaků, podle kterých poznáte propadlou klenbu.

Bolest chodidel – projevuje se jako pichlavá bolest, která s neřešením problému narůstá.

Bolest zad – protože propadnutí klenby není na obou nohách stejná, dochází k asymetrickému postavení pánve. To může zapříčinit nepříjemné bolesti zad.

Vbočený palec

Stádia propadlé klenby nohy

Výše zmíněné příznaky propadlé klenby byste určitě neměli ignorovat. Přestože se dá tento problém v mnoha případech řešit, někdy bývá nevratný. Záleží na stádiu, ve kterém se s diagnózou aktuálně nacházíte.

3 stádia propadlé klenby

  1. stádium – projevuje se bolestí při zátěži nebo mírným rozšířením otisku chodidla (viz obrázek výše)
  2.  stádium – zpozorujete, že je vaše obuv sešlapaná a opotřebovaná. To je způsobené právě přenášením váhy na vnitřní stranu chodidla.
  3.  stádium – dochází k došlapování na vnitřní stranu chodidla. V tomto případě je ale propadlá klenba rozsáhlá už v takové míře, že je téměř nevratná. Znamená to, že tkáně už jsou přizpůsobené změně v chodidle.

Prevence nade vše, pracujte s chodidlem, choďte bosí vyberte vhodnou obuv.

A jako malý test se zkuste podepsat svojí nohou 😊 jsem zvědavá na výsledky. Já tedy zatím průměr. 

A jako bonus posílám inspirační video jak s klenbou pracovat.

Jak ti to šlo?

(Visited 658 times, 1 visits today)