Core cvičení

Cvičení CORE to jsou core cviky, které ti pomůžou vybudovat pevnou základnu a na ní pak stavět.

Možná si říkáš že mít pekáč buchet na břiše je výhra, ale né vždy tomu tak musí být. To totiž s funkčním středem těla nemusí vůbec souviset. Core cviky jsou základem pro silný střed těla, který podporuje celkovou stabilitu, držení těla a zvyšuje výkonnost. Zvýšení výkonnosti hlavně díky tomu, že při vytrénovaném středu těla (core) se i v únavě stále můžeme držet v lepších pohybových vzorech než bez funkčního core. To znamená, že jsme tím lepší třeba v běhu, jízdě na in-linech jelikož naše tělo pracuje v dobré svalové souhře. V tomto článku se podíváme na důležitost core cvičení a ukážu ti pár cviků pro střed těla a poskytnu tipy, kde můžeš svůj CORE cvičit komplexně. 

Proč je CORE cvičení tak důležité?

Core zahrnuje svaly bránice, hluboké svaly břicha, pánevní dno a svaly zad. Všechny tyto svaly pracují na podpoře těla, zlepšení rovnováhy a ochraně těla před možným zraněním. Posílený a funkční střed těla je zásadní pro zdraví našeho těla.

Nejlepší CORE cviky?

Za mě jsou nejlepší core cviky ty základní provedené správně. Základní aktivace CORE svalů v lehu. viz. video: ukázka aktivace CORE cvičení.

 

Video ukázka CORE cvičení

Další super cviky komplexně na core uvádím ve fotkách. Spoustu dalších cviků na core mám v programech pro střed těla. Posílený CORE, není žádný fór a základ v Probuď svůj CORE.

 

Jak začlenit core cvičení do svého tréninku?

Abyste dosáhli co nejlepších výsledků je dobré zapojit core cvičení pravidelně. Minimálně 3 x týdně. Pokud jste ve stavu po porodu (ukončeném 6ti nedělí) můžete jemné core a dechové cviky zařazovat denně. Je důležité postupně zvyšovat intenzitu a počty opakování. Kvalita je vždy nad kvantitu. Klidně méně opakování ale prostě dobře… Ideální jsou již zmíněné komplexní cviky pro core. Například z vývojové kineziologie a další. 

Časté chyby při core cvičeních:

  • Špatné držení těla: Neudržení neutrálního nastavení páteře
  • vypouklé břicho či nerozložení práce na celé břicho. 
  • Absence dýchání x zádrž dechu.

Závěr:

Core cvičení je zásadní součástí jakéhokoliv vyváženého cvičebního plánu. Posílením středu těla nejen zlepšíte svůj vzhled, ale také podpoříte své celkové zdraví a pohodu. Se správnou technikou, důsledností a trpělivostí můžete vybudovat silný core, který bude sloužit jako váš silný základ. No a nezapomeňte, že každý velký cíl začíná prvním krokem – a váš první krok k silnějšímu core může začít právě dnes. Tvůj první krok může vést do mého kurz Probuď svůj CORE, kde se o core dozvíš vše potřebné pro start jeho tréninku.

 

(Visited 51 times, 1 visits today)