Jak posílit pánevní dno, určitě zajímá nejednu ženu po porodu. Je to totiž období, kdy asi nejvíce zaznamená drobné problémy a odchylky od fungování pánevního dna před porodem, potažmo otěhotněním. Samozřejmě, že to nemusí být ten jediný důvod. Pánevní dno můžeme chtít posílit preventivně. Kvůli zlepšení sexuálního života a nebo protože máme často nafouklé břicho či bolest břicha.

Pokud je s ním vše v pořádku, skoro ani nevíme, že ho máme..

Pokud je pánevní dno v pořádku, orgány mají oporu, držení těla je dobré, netrpíme na bolesti zad, pánevní dno je nádrž energie a centrum síly pro tělo i duši. Sníží se ochablost či dráždivost močového měchýře. Ustoupí bolest břicha a zácpa. Probuzení hlubokého svalstva a dalších důležitých svalů pomocí práce s core cviky. Jak toho dosáhnout? 

 

Otestuj si funkčnost pánevního dna

Objev své pánevní dno:

Pánevní dno je komplex svalů a vaziv, který se rozkládá na spodní části pánve. Tato oblast je klíčová pro správnou funkci dolních částí trávicího, vylučovacího a rozmnožovacího systému. Správné fungování pánevního dna je důležité nejen pro ženy, ale i pro muže.

 

Hlavní funkcí pánevního dna je podpora orgánů v malé pánvi, kontrola močení a stolice a sexuální funkce. Navíc pánevní dno hraje klíčovou roli v držení těla a stabilizaci páteře, což je zásadní pro celkovou tělesnou pohodu. S jeho funkcí je spojeno i fungování svalů CORE.

Cviky na pánevní dno:

 

Vnímání pánevního dna

  • Před začátkem jakéhokoliv cvičení je důležité naučit se vnímat a cítit pánevní dno. Jednoduché cviky, jako je hluboké dýchání a soustředění se na oblast pánevního dna, mohou pomoci vytvořit základ pro efektivnější cvičení.
    Postup: lehni si na záda, nech nohy pokrčené a polož ruce na spodní břicho. Zkus se naladit na svoji pánev a svaly pánevního dna. Vnímání pánevního dna a práci s ním si můžeš užít v programu Probuď svůj CORE, jehož součástí je záznam workshopu Břicho, diastáze a pánevní dno a drobnou ukázku ti dávám ve videu níže:

Cviky na posílení pomalých svalových vláken

Vyzkoušej si CORE cvičení.
Získej pevný střed těla, štíhlejší vzhled a ulev si od bolesti zad.

Pomalá svalová vlákna jsou zodpovědná za dlouhodobou podporu a stabilitu. Cviky, jako je Keglovy cviky nebo aktivace ve výtahu, kdy stahujete a uvolňujete svaly pánevního dna, jsou skvělým způsobem, jak tyto svaly posílit. Ve videu si můžeš pustit krátkou ukázku aktivace pánevního dna s overbalem a židlí.

 

Cviky na posílení rychlých svalových vláken

Rychlá svalová vlákna umožňují rychlou reakci, jako je například přerušení toku moči. Cviky, jako je rychlé stahování a uvolňování svalů pánevního dna, pomáhají zlepšit kontrolu a prevenci inkontinence. My je můžeme trénovat jako břišní tanečnice.

 

Břišní tanečnice.

Zkuste si představit že jste břišní tanečnice, pusťte si oblíbenou hudbu a s chutí si zatančete. Svaly pánve se prokrví. Zkuste to tak, že horní část těla a nohy zůstanou jakoby nezúčastněně přihlížet.

Pak si tutéž hudbu pusťte znovu a zkuste tancovat jen pánevním dnem. Tohle je skvělé cvičení pro krátké a účinné posílení rychlých svalových vláken.

 

Cvičení pro CORE

Cvičení zaměřená na core, tedy střed těla, nejen že pomáhá posílit svaly pánevního dna, ale zároveň stabilizují páteř a zlepšují celkovou tělesnou kondici. Komplexní zapojení svalů středu těla, CORE najdeš v mém programu Posílený core, není žádný fór. 

Je důležité si uvědomit, že pánevní dno je důležitou součástí našeho těla. Zdraví pánevního dna ovlivňuje náš život v mnoha aspektech. Pravidelné cvičení a fitness pro pánevní dno, může výrazně přispět k posílení této oblasti. 

Pravidelný pohyb zlepšuje krevní oběh a látkovou výměnu, posiluje svalstvo a činí nás štíhlými a šťastnými. Vědecké studie prokázaly, že pravidelné a vytrvalé sportování pomáhá odstraňovat problémy s pánevním dnem. Proto určitě mrkni na můj 6týdenní program, který ti pomůže s pánevním dnem a CORE jako celkem.

 

Posílený core, není žádný fór

6týdenní program pro pevný střed, štíhlejší vzhled břicha, funkční pánevní dno a záda bez bolesti.

(Visited 9 times, 1 visits today)