Jóga se liší od jiných forem cvičení právě tím, že v sobě spojuje jak cvičení těla tak i mysli.

V józe je fyzické cvičení doplněno o dechové a další techniky pro dosáhnutí klidnějšího a uvolněnějšího stavu mysli. Právě kombinace fyzických a duševních benefitů vede k takové oblibě jógování..

Pro mě zásadní benefity jógové praxe jsem ti sepsala v článku níže. 

Tělesná kondice

Pravidelným pohybem se ti zlepší tělesná kondice, předcházíš nebo omezuješ bolesti pohybového aparátu a zlepší se i držení těla.

Psychická kondice

Nepodstatné a nedůležité prkotiny tě nerozhodí. Naučíš se pozorovat vše jako by to vše okolo bylo jen divadlo, kterého jsi divák a ne přímý účastník. Budeš situace řešit v klidu a s odstupem.

Kvalitnější dýchání

Při pravidelném soustředění se na napřímení těla a dech, si zafixuješ správné návyky pro dech a znatelně se ti zlepší dýchání a tím i kvalita tvého dne.

Naslouchání

Díky naslouchání, se můžeš naučit být v životě ohleduplnější. Podpoříš svojí všímavost. Možná některé věci necháš plynout jak v lekci jógy, tak v životě.

Zlepšení síly

V různých pozicích kde setrváváme relativně dlouho musíš vytvořit sílu a tak budovat svaly v klíčových oblastech těla jako jsou ramena, břicho, záda a nohy. Při pravidelném cvičení jógy brzy zjistíš, že se zpevňuje celá řada svalů a dojde k celkovému zpevnění těla.

Flexibilita

Jednou z nejpozoruhodnějších výhod jógu je, že můžeš zvýšit pružnost těla. Díky střídání pozic a různých výdržích v nich se tělo postupně protahuje a zvyšuje se rozsah v kloubech.

Rovnováha

Je kladen důraz na rovnováhu při cvičení pozic (ásan) a třeba že na první dojem některé pozice vypadají, že je nelze zvládnout po čase jsi schopen zlepšit svou rovnováhu a vydržet v pozicích stále delší dobu.

Zpomalíš své životní tempo

Proč spěchat? Vždyť tady a teď je krásný stav.

Energie

Jednou z hlavních výhod cvičení jógy je, že obvykle působí na cvičící pocitem dobití energie namísto únavy. Jiné formy cvičení, které zahrnují velkou fyzickou námahu a pocení mohou cvičící spíše zpomalit než „nakopnout“. Jóga přináší obnovu energie díky vědomému plynutí v pohybech a pozornosti k dechu.

Relaxace a zklidnění

V józe se zaměřuješ i na koncentraci a hluboká dechová cvičení, díky nim odbouráš stres a přispíváš k dobré náladě. Snížením stresu zlepšíš svoje zdraví a kvalitu života.

Existuje několik jednoduchých tipů pro maximalizaci zdravotních přínosů praktikování jógy.

Najdi si kvalitního lektora, který ti vyhovuje a máš pocit, že jsi v dobrých rukou.  Také se snaž svoji jógovou praxi spojit se zdravějším životním stylem.  Zkus mít pravidelnost v navštěvování lekcí jógy a vytvoř si vhodný návyk.

Už jsi jógu zkoušel/a? Jestli máš chuť podívej se na mé lekce a můžeš se přidat. Pokud se ti líbí venkovní prostředí pro cvičení, teď v létě máme jedinečnou možnost cvičit i venku v parku.

(Visited 48 times, 1 visits today)